Останні роки окрема увага підрозділів фінансових розвідок та правоохоронних органів була приділена дослідженню комплексних схем відмивання коштів з використанням в них криптовалют. Досліджувались особливості проведення фінансових розслідувань, що включають використання криптовалют для відмивання коштів6.
____________
6 Криптовалюта – це рівноправна, децентралізована, цифрова валюта, виконання якої залежить від принципів криптографії для перевірки операцій та формування самої валюти. Вона фактично є готівкою у мережі Інтернет, яка дозволяє будь-кому володіти валютою і використовувати її. Такі операції є безповоротними та не можуть бути заблоковані. Операції, проведені з використанням криптовалюти дуже важко відстежити.
В Україні, Державна служба фінансового моніторингу на виконання статті 18 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”, видала наказ яким було затверджено «Типології легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом “Ризики використання готівки” та “Ризики тероризму та сепаратизму”».
Стосовно криптовалюти як інструменту відмивання коштів у цьому наказі зокрема зазначено, що швидкість операцій за допомогою криптовалют є надзвичайно великою, ідентифікація учасників майже неможливою, особливо в умовах нерегульованості вказаного ринку фінансових послуг, що становить один з найбільших ризиків. Тобто кошти можуть бути вилучені або конвертовані набагато швидше, ніж через більш традиційні канали. Наслідком такої швидкості транзакції є ускладнення її моніторингу та додаткові труднощі для заморожування коштів.
Останнім часом спостерігається тенденції щодо популяризації використання віртуальних валют в протиправних фінансових схемах, направлених на легалізацію доходів, одержаних злочинним шляхом, в переважній більшості, які отримані в готівковій формі.
Так особливо поширеним є факт використання криптовалют організованими злочинними угрупуваннями як інструменту протиправної діяльності пов’язаної із шахрайськими діями в сфері IT-технологій так званих “фінансових пірамід”.
Основними факторами, які впливають на зростання вказаної тенденції є відсутність правового статусу віртуальних валют в Україні, відсутність як зовнішнього так і внутрішнього адміністрування, а також центрів які контролюють (повна децентралізація що унеможливлює зупинення операцій, накладення арештів), анонімність розрахунків тощо. Саме вказані фактори, а також одночасне міжнародне поширення та адаптування фінансового законодавства окремих країн до врегулювання відносин, пов’язаних із віртуальними валютами та робить цю категорію фінансових послуг привабливою для протиправних дій.
З метою виявлення загроз, які виникають у зв’язку з використанням віртуальних валют, можливо визначити наступні індикатори ризику, що застосовуються до криптовалют:
Віртуальний адміністратор валют або компанія з обміну валют, розташована в одній країні, але мають рахунки в інших країнах, де вони не мають значної клієнтської бази.
Рух коштів між собою між банківськими рахунками, що зберігаються різними адміністраторами віртуальної валюти або компаніями з обміну віртуальними валютами, розташованими в різних країнах (може свідчити про просторову активність, оскільки вона не відповідає бізнес-моделі).
Обсяг та частота здійснення касових операцій (іноді структурованих нижче порогу звітності), проведених власником віртуальної валютної адміністрації чи віртуальної компанії обміну валют, не мають економічного сенсу.
Застосування засобів контролю ПВК/ФТ для транзакцій з віртуальними валютами може допомогти запобігти порушенням у даному напрямі.
ДЖЕРЕЛО: Наказ Державної служби фінансового моніторингу України від 22 грудня 2017 року N 186